Pomoc materialna - Liceum Ogólnokształcące XXIII w Lublinie

Pomoc materialna i programy stypendialne

Pomoc materialna o charakterze socjalnym w formie stypendium szkolnego i zasiłku szkolnego w roku szkolnym 2023/2024

1. Stypendium szkolne o charakterze socjalnym przysługuje uczniom zamieszkałym na terenie Miasta Lublin znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej rodziny. którzy nie ukończyli 24 roku życia.
  2. Wnioskodawcą stypendium jest:
    • rodzic (prawny opiekun) – w wypadku ucznia niepełnoletniego;
    • uczeń – jeśli ukończył w chwili składania wniosku 18 lat;
  3. Stypendium szkolne przysługuje uczniom znajdującym się w trudnej sytuacji materialnej pochodzącym z rodzin, w których dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty 600 zł netto (kryterium dochodowe zapisane w art. 8 ust.1 pkt 2 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej – t.j. Dz.U.2021.2268 z późn. zm.), przy jednoczesnym wystąpieniu co najmniej 1 z niżej wymienionych okoliczności:
    • bezrobocia,
    • niepełnosprawności,
    • ciężkiej lub długotrwałej choroby,
    • wielodzietności,
    • alkoholizmu lub narkomanii,
    • braku umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych,
    • rodziny niepełnej

Wnioski są do pobrania w gabinecie pedagoga szkolnego oraz w gabinecie nr 57. Wnioski o przyznanie stypendium szkolnego należy złożyć w nieprzekraczalnym terminie do dnia 15 września do pedagoga szkolnego. Pomocy w przygotowaniu wymaganej dokumentacji udziela pedagog szkolny. Osoby zainteresowane zapraszam do kontaktu w godzinach pracy pedagoga.

Zasiłki szkolne

Zasiłek szkolny może być przyznany uczniowi zamieszkałemu na terenie miasta Lublin znajdującemu się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej z powodu zdarzenia losowego (śmierci rodziców lub prawnych opiekunów lub innych członków rodziny wspólnie mieszkających i wspólnie gospodarujących, klęski żywiołowej, długotrwałej choroby ucznia lub członków rodziny wspólnie mieszkających i gospodarujących, innych szczególnych zdarzeń losowych pogarszających sytuację materialną ucznia).

Zasiłek szkolny przyznawany jest na:

• wniosek rodziców/prawnych opiekunów lub pełnoletniego ucznia,
  • wniosek o udzielenie zasiłku szkolnego należy złożyć w terminie nie dłuższym niż dwa miesiące od wystąpienia zdarzenia losowego.

Program stypendialny

W roku szkolnym 2023/2024 Województwo Lubelskie realizuje program stypendialny dla uczniów, którego celem jest finansowe wsparcie młodych, szczególnie uzdolnionych osób, uczących się lub mieszkających w województwie lubelskim.

Program „Lubelskie wspiera uzdolnionych 2023-2024”
Program stypendialny skierowany jest do uczniów klas V-VIII szkół podstawowych oraz klas I-IV liceów ogólnokształcących (z wyłączeniem szkół dla dorosłych) mieszkających lub uczących się w województwie lubelskim (pod warunkiem, że nie pobierają takich świadczeń w innym województwie), znajdujących się w niekorzystnej sytuacji społeczno-ekonomicznej (spełniających warunki określone w regulaminie).

Wnioski o przyznanie stypendium na rok szkolny 2023/2024 w ramach powyższych programów będą przyjmowane w terminie od 1 do 30 września 2023 r.

Informacje dostępne są na stronie: https://www.lubelskie.pl/kultura/stypendia/stypendia-uczniowskie/

Ponadto szczegółowych informacji na temat programów stypendialnych dla uczniów udzielają pracownicy Departamentu Kultury, Edukacji i Dziedzictwa Narodowego, ul. Artura Grottgera 4 w Lublinie pod numerami telefonów: (81) 47 81 459, (81) 44 16 716; (81) 44 16 713 lub poprzez skrzynkę e-mail: stypendia_rpo@lubelskie.pl

Godziny pracy: poniedziałek – piątek 7.30 – 15.30.

Wydział Oświaty i Wychowania
Urzędu Miasta Lublin